Wewnętrzny automatyczny tuner antenowy (opcja)

Na tym zdjęciu widoczny opcjonalny moduł automatycznego tunera antenowego, montowany bezpośrednio nad płytą filtrów dolnoprzepustowych. Obecnie produkowane wzmacniacze posiadają możliwość dołożenia ATU do wzmacniacza zakupionego w wersji bez tunera w późniejszym czasie.

Na samym spodzie tej „kanapki” widoczny fragment zasilacza 53V o mocy 3kW. Zasilacz wykorzystywany jest maksymalnie w 60-ciu procentach. W wersji 2000+ montujemy dwa takie zasilacze, które zasilają dwa osobne moduły mocy.

Układ kontroli WFS przed filtrami LPF i na wyjściu wzmacniacza

Ten moduł występuje w wersji 1200. Jest to układ pomiarowy WFS zarówno między modułem wzmacniacza a obwodami LPF, jak i pomiędzy obwodami LPF a wyjściem antenowym. Zawiera dwa niezależne układy pomiarowe. Pierwszy zabezpiecza przed niedopasowaniem obwodów LPF przy ich nieprawidłowym wybraniu (na przykład przy sterowaniu manualnym) lub uszkodzeniu, drugi odpowiada za pomiary obciążenia wzmacniacza, czyli podłączonych anten. Poza detektorami napięcia w.cz. posiada też detektor ALC, służący do regulacji mocy wyjściowej wzmacniacza.

Układ wejściowy wzmacniacza

Tutaj widoczny jest moduł wejściowy. Zawiera on tłumik wejściowy 7dB, dodatkowy tłumik 3 dB do wyrównania wysterowania na wszystkich pasmach, układ pomiaru mocy wejściowej, bezpiecznik diodowy chroniący wejście tranzystora przed przesterowaniem na diodach TVS, diodowy odłącznik mocy sterującej na diodzie PIN oraz wejściowy przekaźnik nadawanie/odbiór. Układ wykorzystywany jest w wersji 1200 jak i 2000+.

Sterownik mikroprocesorowy

Zdjęcia przedstawiają moduł sterownika wzmacniacza dla wersji 1200 i 2000+. Wykorzystany jest moduł procesorowy Arduino i wyświetlacz 3,5 cala. Wzmacniaczem zarządza nasze autorskie oprogramowanie, napisane i wdrożone przez niezastąpionego Marka SP7DQR-a.

Filtry LPF dla wersji 2000+ z układem pomiaru SWR

Tak wygląda moduł odpowiednio wzmocnionych filtrów LPF montowanych w wersji 2000+. Do filtrów przylega również odpowiednio wzmocniony układ pomiarowy WFS, którego funkcjonalność jest identyczna jak w jego „chudszym” odpowiedniku dla wersji 1200.

Moduł posiada siedem przełączanych siedmioelementowych filtrów LPF na pasma: 160, 80 i 60, 40, 30 i 20, 17 i 15, 12 i 10 oraz 6m.

Filtry zapewniają tłumienie częstotliwości harmonicznych na poziomie nie mniejszym jak 40 dB.

 

Filtry LPF dla wersji 1200W

??

Moduł wzmacniacza

Na zdjęciu przedstawiony jest moduł wzmacniacza na dwóch tranzystorach BLF188XR (wersja opcjonalna). Standardowo montowany jest jeden tranzystor na identycznej płycie. Układ zawiera transformator wejściowy, układ polaryzacji bramek (BIAS), tranzystory (tranzystor) mocy, transformatory wyjściowe. Całość zamontowana jest na miedzianej płycie, która przykręcona jest do odbiornika ciepła, w tym przypadku poprzez rurki ciepłowodowe.

pl_PLPolish