Antena Tuner AT Spert1200

AT SPert1200 przeznaczony jest do współpracy głównie ze wzmacniaczem SPert1200. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej impedancji (jak najbliżej 50 omów) pomiędzy wzmacniaczem a anteną. Większość anten wielopasmowych, kompromisowych, nie zapewnia impedancji 50 omów w całej szerokości poszczególnych podzakresów, co powoduje brak możliwości pracy ze wzmacniaczem tranzystorowym lub konieczność znacznej redukcji mocy wyjściowej.
Maksymalne ograniczenie mocy odbitej pomiędzy wyjściem wzmacniacza a anteną, wpływa pozytywnie na jego prawidłową pracę, powoduje znacznie mniejsze nagrzewanie się tranzystora niż podczas pracy z gorzej dopasowaną anteną, umożliwia pracę pełną mocą w całej szerokości pasm amatorskich.
AT SPert1200 posiada dodatkowo przełącznik antenowy na 3 anteny, sterowany z płyty czołowej przełącznikiem ręcznym.

Przy podłączonym i włączonym tunerze antenowym, każdorazowo przed podaniem mocy ze wzmacniacza po zmianie pasma lub anteny, należy zainicjować procedurę automatycznego strojenia przyciskiem „TUNE”. Jeśli tuner stroi po raz pierwszy daną antenę na danym paśmie, procedura strojenia będzie dłuższa i trwa około 8s. Ponowne podłączenie wcześniej zestrojonej dla danego pasma anteny spowoduje wybranie zapisanych w pamięci ustawień i skrócenie procesu strojenia do około 0,2 – 0,5s.
Po załączeniu tuner przyjmuje zawsze ostatnie ustawienia strojenia zakończonego zaświeceniem się zielonej diody „OK”.

Zasilanie: 12V z zasilacza sieciowego (w komplecie)

Zakres strojenia: 1,8-30 MHz, 50 MHz w ograniczonym zakresie

Dopasowanie impedancji: 12,5-200 omów dla 50 omów na wejściu

Strojenie: automatyczne, wyzwalane ręcznie przyciskiem „TUNE”

Ilość komórek pamięci: 40

Czas pierwszego strojenia: około 8s

Czas strojenia z pamięci: około 0,2s

Moc z TRX w czasie strojenia: 10W (8-12W)

AT Spert1200 jest zoptymalizowany do współpracy z transceiverami ICOM posiadającymi wyjście do sterowania zewnętrznym tunerem antenowym. Jego praca jest wtedy porównywalna z tunerami fabrycznymi tej firmy.
Konstrukcja i zasada działania AT SPert1200 pozwala również na pracę ze wszystkimi innymi tyransceiverami, które mają możliwość ustawienia odpowiedniego poziomu mocy (8-12W) na czas strojenia tunera.

Zaleca się ustawienie tunera antenowego pod wzmacniaczami z serii SPert1200 i SPert1200 DeLuxe, lub na wzmacniaczu w przypadku serii SPert1200 HYDRO. Takie ustawienie maksymalnie zmniejsza odcinek kabla koncentrycznego łączącego wyjście transceivera
z wejściem tunera. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy tunera.

 

  • Antena tuner AT SPert1200
  • Zasilacz sieciowy 12V 1A
  • Kabel sterujący pomiędzy PA a AT (2x D-sub 9 pin męski/żeński) z wyjściem lub bez wyjścia do ICOM, przystosowany do modelu transceivera uzgodnionego przed zakupem.
  • Instrukcję obsługi